Przedszkolak

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu

(rady dla rodziców)

  1. Staraj się jak najwięcej mówić o przedszkolu. Mów, że będzie się mogło tam bawić z kolegami, rysować kredkami i lepić z plasteliny i że będą tam duże sale i nowe zabawki. Jeśli będzie ci zadawało pytania, nie pozostaw żadnego z nich bez odpowiedzi.

  2. Dziecko musi wiedzieć, jak wygląda jego przedszkole. Skorzystaj z dni adaptacyjnych, zapoznaj je z szatnią, toaletą pokaż kąciki zainteresowań w salach.

  3. Wybierzcie się razem z dzieckiem na zakupy – pozwól żeby wybrało kapcie do przedszkola.

  4. Jeśli dziecko miało mało kontaktów z rówieśnikami nadrabiaj to teraz – zaproś do siebie znajomych z dziećmi, lub wybierzcie się na plac zabaw. Postaraj się, żeby dzieci bawiły się bez twojego udziału.

  5. Sprawdź, czy twoje dziecko potrafi samodzielnie wykonywać proste czynności – zakładać czapkę, sweter, wkładać kapcie, jeść łyżką i widelcem. Jeśli ma problemy, poćwiczcie razem. Chwal je za każdy nawet najmniejszy sukces.

  6. Jeśli dziecko nigdy nie rozstawało się z domem, zostaw je na godzinę lub dwie u dziadków lub znajomych. To bardzo ważne, gdyż w przeciwnym razie przedszkole będzie mu się kojarzyło z pierwszym rozstaniem.

  7. Nie zamartwiaj się, że dziecko idzie do przedszkola, nie bój się, że nie da sobie rady. Ono od razu wyczuje twoje nastroje i będzie negatywnie nastawione do tego nowego etapu w swoim życiu.

Dla dobrej adaptacji w nowym środowisku jakim jest przedszkole, trzyletnie dziecko powinno mieć opanowane następujące czynności:

– samodzielne jedzenie łyżką i widelcem,
– mycie rąk,
– czynności higieniczne przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych,
– zdejmowanie i ubieranie podstawowych części garderoby (np. nakładanie kapci),
– rozpoznawanie swoich rzeczy wśród innych,
– dmuchanie nosa,
– znajomość swojego imienia i nazwiska.